Wraz z pojawieniem się na rynku pierwszych zapachów zamkniętych we flakonikach, przemysł perfumeryjny rozwinął się na olbrzymią skalę. Ceny pierwszych produktów były jednak bardzo drogie, dlatego na odrobinę luksusu mogli sobie pozwolić jedynie przedstawiciele najwyższych warstw społecznych. Do Paryża przyjeżdżali dostojnicy królewscy, szlachta i inteligencja.

Kiedy w XVI wieku Katarzyna Medycejska poślubiła francuskiego władcę Henryka II, zabrała ze sobą prywatnych kompozytorów zapachów. W okolicach Prowansji, w mieście Grasse znaleźli rodzime kwiaty i zioła, których mieszanki komponowały się ze sobą, tworząc piękne zapachy. Z tego względu miejscowość Grasse do dziś jest miastem perfum. Przez cały wiek XVII i XVIII Wersal nazywany był ,,perfumowanym dworem”, ze względu na fakt, że perfum używano tam do odświeżania wszystkich przedmiotów codziennego użytku.

Woda kolońska

Największy przełom nastąpił w XVIII wieku, kiedy wynaleziono wodę kolońską. Nowy produkt szybko wyparł z rynku perfumowe odpowiedniki, stając się symbolem ekstrawagancji i nowoczesnego stylu. Niestety dla producentów nadeszły czasy Rewolucji Francuskiej, kiedy pojawił się chwilowy zastój trwający do czasów Napoleona Bonaparte. XIX wiek to czasy, w których pojawiły się delikatne i świeże zapachy. Mieszkańcy Europy docenili nowe kompozycje i zaczęto odchodzić od ciężkich ziołowych perfum. Większość badaczy twierdzi, że ten okres można uznać za największy rozkwit branży perfumiarskiej w historii.

Perfumy produkowane na skalę przemysłową

Przełom w produkcji perfum nastąpił w roku 1928, w Paryżu pierwszą firmą produkującą zapachy na szeroką skalę. Wąska grupa najbogatszych klientów sprawiła, że jego produkty cieszyły się olbrzymią popularnością i uznaniem w wyższych kręgach. Jak podają źródła, ludzie w tamtych czasach nie stosowali zapachów na ciało, ale na chusteczki i stroje. Zmiana nastąpiła jeszcze w XX wieku, kiedy synteza chemiczna pozwoliła produkować zapachy na szeroką skalę. Powstały nowe kompozycje perfum, których wyznacznikiem nie były już tylko roślinne pierwowzory, ale zmysł kreatora.

Współczesność

Dziś na rynku dostępnych jest wiele rodzajów perfum, produkowanych na szeroką skalę i w różnym przedziale cenowym. Ten ostatni zależy od intensywności i mocy zapachu, producenta, a nawet jakości fiolki.