Optymalnie dobrane perfumy zdziałać potrafią prawdziwe cuda. Nie tylko bowiem poprawiają samopoczucie i dodają ogólnej pewności siebie, ale również pobudzają zmysły, uspokajają lub dodają tak potrzebnej, życiodajnej energii. W czasach, gdzie ich wybór jest naprawdę ogromny, czasem trudno o łatwy i nieskomplikowany zakup. Problemy pojawiać się mogą również już na linii odpowiedniego doboru perfum. Jak wybrać więc perfumy damskie, by móc nie tylko zniewalać przedstawicieli płci przeciwnej, ale równocześnie podkreślać zamiłowanie do piękna i dobrego gustu? Trzeba bliżej poznać reguły i mechanizmy rządzące światem zapachów.

Zapach warto wypróbować

To, jak pachnie nasza przyjaciółka czy siostra nie oznacza, że taki sam zapach będzie równie piękny i wyraźnie odczuwalny także na naszej skórze. Warto więc wypróbować go, psikając w okolice nadgarstka lub przy zgięciu łokcia – po czym odczekać parę chwil, by zapach poraził nas swoim pięknem, a nie jedynie – nutą samej głowy.

Pośpiech nie jest dobrym doradcą

Perfumy damskie kupowane na chybił trafił, w ogólnym pośpiechu, nie muszą być trafione. Również i te, które są intensywnie reklamowane w różnych środkach przekazu, nie muszą wcale trafić w nasz gust. Najlepiej na spokojnie wybrać się do dobrej perfumerii i drogerii lub na spokojnie poczytać szczegółowe opisy znanych zapachów, które znajdują się na portalach internetowych czy w działających online perfumeriach.

Ważne nuty każdych perfum

Na całość kreacji perfumeryjnej składa się kilka nut. Mowa o głowie zapachu, sercu i bazie. Pierwszy czynnik odczuwalny jest od razu po psiknięciu i jest bardzo ulotny. I choć nie zostaje w powietrzu czy na naszym ciele zbyt długo, to jednak robi pierwsze wrażenie. Jeśli jest ono pozytywne, warto poznać kolejne nuty uwalniane z czasem. Tu trzeba wiedzieć, że nuta głowy jest często bardzo intensywna i w przeważającej części – raczej kwiatowa bądź owocowa.

Kolejną nutę – serca – poznajemy po około 10 minutach od aplikacji perfum. Warto więc wstrzymać się na chwilę z ich zakupem, by poznać zapach, który towarzyszyć będzie nam zdecydowanie dłużej. Aby móc szybciej poznać całość zapachową danej kompozycji – warto spryskać nadgarstki na obu dłoniach i odczekać, by cały zapach dał nam o sobie znać.

Baza, określana nutą głębi, pojawia się około 20 minut od skropienia się perfumami. I to ona wskazuje właśnie o danej kategorii zapachowej, pod którą podlega konkretny zapach. A ile kategorii mamy do wyboru?

4 główne zapachowe kompozycje

Perfumy damskie, podobnie jak męskie, opierają się na 4 głównych kompozycjach zapachowych. Wymienić trzeba więc nuty:

- orientalną
drzewną
kwiatową
owocową

To, na którą w ostateczności się zdecydujemy, w dużej mierze zależeć ma od naszych własnych odczuć. Bo najważniejszym czynnikiem i cennym kluczem do wyboru perfum idealnych pozostaje to, by te podobały się przede wszystkim nam samym. I sukces wyboru perfum damskich jest gwarantowany!