Na pierwszy rzut oka wybór perfum nie należy do najtrudniejszych. Każdy z nas po okresach eksperymentowania z różnymi zapachami, trafia w końcu na swój ulubiony i trzyma się go przez długi czas. Niestety czasami zdarzają się sytuację, w których chcemy kupić ulubioną fiolkę, ale produkt wycofano ze sprzedaży, lub po prostu znudził się nam i naszym bliskim. Jak wybrać odpowiedni zamiennik i dlaczego pH skóry ma w tym duże znaczenie? Zapraszamy do lektury.

Podstawowe typy skóry

Opierając się na opiniach ekspertów, można powiedzieć, że istnieją dwa podstawowe typy skóry, sucha i tłusta. Obie różnią się od siebie nie tylko wrażliwością na ciepło, rodzaj wody czy sposoby pielęgnacji, ale również długością utrzymywania perfum. Osoby posiadające skórę suchą, muszą po kilku godzinach ponownie aplikować zapach, ze względu na szybsze wchłanianie pachnidła. Z tego względu polecamy im mocniejsze perfumy, które w kontakcie z suchą skórą utracą nadmierną intensywność i uwolnią przyjemną i długotrwałą woń. Dobrym wyborem mogą być nuty drzewne i kwiatowe, które pomogą nadać charakteru i podkreślić osobowość.

Natomiast skórę tłustą posiadają najczęściej osoby o ciemnej karnacji i brązowych oraz czarnych włosach. Oleista i wilgotna skóra dłużej utrzymuje zapach i pozwala uwalniać woń perfum nawet przez kilka godzin. Z tego względu osobom posiadającym dodatnie pH zalecamy stosować zapachy z większą ostrożnością i mniejszą częstotliwością. Zbyt duża ilość ciężkich perfum może powodować nieprzyjemną i zbyt intensywną woń, czego efektem może być gorsze samopoczucie i bóle głowy. Dobrym wyjściem mogą być delikatne mgiełki i cytrusowe aromaty.

Zasadowość skóry a rodzaj perfum

Zasadowość skóry określa się na podstawie poziomów pH. Każdy z nas posiada inną kwasowość, która znacząco wpływa na reakcję poszczególnych składników perfum w kontakcie z ciałem. Standardowe pH skóry mieści się w przedziale 4-6,4 pH. Obojętne, czyli zasadowe wynosi natomiast 7 i więcej pH. Informacje o tym, w jakim przedziale mieści się kwasowość naszej skóry, jest bardzo istotna w kontekście dobierania odpowiednich perfum. Tak jak w przypadku podziału na suchą i tłustą skórę, perfumy mogą wydzielać u każdego zupełnie inną woń i aromaty. Z tego względu, jeżeli nie posiadamy powyższych informacji najlepiej przetestować zapach bezpośrednio na skórze. W najlepszych drogeriach i sklepach internetowych specjaliści pomogą dobrać odpowiednie perfumy, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie dokonać wyboru.