Najnowsze wpisy

Jak przechowywać perfumy?

Podobnie jak produkty spożywcze, wszystkie perfumy mają swoją datę ważności, która definiuje ich czas przydatności do użycia - zazwyczaj wynosi ona między 12 a 36 miesięcy. Przekroczenie terminu nie oznacza jednak, że ulubiony zapach stracił wszystkie swoje właściwości. Wystarczy wiedzieć w jaki sposób przechowywać flakoniki, by służyły nawet kilkanaście lat bez utraty jego pięknego zapachu i koloru.

Jak przechowywać perfumy?

Aby nauczyć się jak dbać o ulubione zapachy, należy wiedzieć co sprawia, że szybciej się psują i tracą swoje właściwości. Czynnikami, które bezpośrednio wpływają na zawartość flakonów są:

- temperatura,
- światło,
- powietrze,
- zanieczyszczenia.

Temperatura jest zdecydowanie największym wrogiem perfum. Zarówno ta wysoka, jak i niska, ale także jej wahania mogą w bardzo szybkim czasie doprowadzić do utraty ich właściwości. Dlatego zaleca się przechowywanie zapachów w pomieszczeniu o stałym poziomie temperatury. Zdecydowanie nie nadaje się do tego celu łazienka, w której zmiany ciepła są bezustanne. Także wilgoć wykazuje niekorzystny wpływ na tego typu produkty. Dlatego wybierzmy np. sypialnię, pamiętając o umieszczeniu flakonu z dala od źródeł ciepła takich jak grzejnik czy kominek.

Najczęstszą, po nieodpowiedniej temperaturze, przyczyną zmiany zapachu i koloru naszych pachnideł jest światło, w tym promieniowanie UV. Zarówno sztuczne, jak i naturalne światło słoneczne przyczynia się do szybkiego psucia się zapachów, które z czasem zaczynają wydzielać nową, nieprzyjemną woń. Dlatego zaleca się przechowywanie flaków w oryginalnym, kartonowym pudełku lub po prostu w zamykanej szafie lub szufladzie.

W przypadku perfum, których używamy za pomocą atomizera, zanieczyszczenia biologiczne oraz powietrze nie stanowią żadnego zagrożenia. Jednak zapachy to nie tylko flakony, ale także inne formy aplikacji takie jak splash czy po prostu lane. Należy wiedzieć, że tego rodzaju produkty nie tylko wymagają ochrony przed nadmiernym oświetleniem i temperaturą, ale także kontaktem z bakteriami na naszej skórze i w powietrzu. Dlatego pamiętajmy o ich szczelnym zamykaniu i nienakładaniu bezpośrednio na skórę. W ten sposób przechowywane i stosowane perfumy odwdzięczą się pięknym zapachem przez bardzo długi czas.